Menu

Aktualności

DYPLOMY DLA NAJMŁODSZYCH ABITURIENTÓW

22 stycznia 2019

Nigdy nie jest za wcześnie na sztukę. Szczególnie, jeśli można się z nią spotkać dzięki ASP w Katowicach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zakończenia pierwszego semestru Akademii Młodego Wieku.

W sobotę 19 stycznia dziekani Wydziału Projektowego i Artystycznego – Marta Więckowska i Judyta Bernaś – oraz Grzegorz Hańderek, prorektor, w asyście muzyków Silesian Brass Quartet (w strojach kraba, krowy, konia, krokodyla i renifera, wręczyli dyplomy ukończenia pierwszego semestru Akademii Młodego Wieku.

– Mam nadzieję, że był to dla Was czas pełen twórczych inspiracji i niezapomnianych przeżyć. Liczę, że za kilka lat dołączycie do grona studentów ASP w Katowicach – tymi słowami Grzegorz Hańderek przywitał zebrane dzieci.

 

Fot. Michał Jędrzejowski

Ostatnie miejsca na warsztaty

22 listopada 2018

Bardzo się cieszymy, że Akademia Młodego Wieku tak bardzo się dzieciom spodobała. I choć na większość zajęć nie ma już miejsc, to można jeszcze do nas dołączyć.
Są jeszcze wolne miejsca między innymi na:
– warsztaty z projektowania własnych superbohaterów,
– tworzenie prac inspirowanych wystawą Bartka Buczka,
– przygodę z plakatami, które powstały z okazji 100-lecia niepodległości… Republiki Czeskiej,
– zwiedzanie Triennale Grafiki Polskiej,
– zabawy z malarstwem abstrakcyjnym.

Zaglądajcie do zakładki „Terminarz” i rezerwujcie.

Narysuj mi oddech

9 października 2018

A tak było na warsztatach Narysuj mi oddech, które odbyły się 6 października, prowadzonych przez Małgosię Rozenau, na których oddychaliśmy i rysowali to, czego nie widać, ale można poczuć w całym ciele.

 

 

 

Warsztaty z Nosorożcem: zwierzakowe piktogramy

9 października 2018

6 października odbyły się drugie zajęcia z cyklu Warsztaty z Nosorożcem. Tym razem, zainspirowani twórczością Ruth Kedar, zaprojektowaliśmy geometryczne zwierzątka-piktogramy, które umieściliśmy na koszulkach. Program warsztatów stworzyła dla nas Karolina Kornek, a poprowadzili je Kuba Zdejszy i Monika Panek oraz dzielni Wolontariusze.

 

 

Warsztaty z Nosorożcem: Torbaczka

9 października 2018

29 września odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Warsztaty z Nosorożcem. Zainspirowani twórczością Pieta Mondriana i nurtem neoplastcyzmu stworzyliśmy bardzo funkcjonalne torbaczki – teczki, w których będziemy przechowywać nasze pierwsze dzieła a także materiały narzędzia twórczej pracy. Program warsztatów przygotowała dla nas Karolina Kornek, a poprowadzili je Kuba Zdejszy i Monika Panek oraz dzielni Wolontariusze. Wyposażeni w torbaczki rozpoczynamy przygodę ze sztuką!

 

 

Artystyczny Spacer 2

9 października 2018

6 października, w budynku ASP przy ulicy Raciborskiej 50, odbyliśmy niezwykle kreatywny Artystyczny spacer po wystawie prac dyplomowych absolwentów kierunków grafiki i malarstwa. Zobaczcie, co się działo!

 

Morze znaków

29 września 2018

W sobotę, 28 września w Galerii ASP Rondo Sztuki odbyły się warsztaty technik graficznych w przestrzeni wystawy Tomasza Struka Prześwity i (nie)pamięci. Zobaczcie jak wyglądał nasz rejs po Morzu Znaków. Kapitanem statku była prowadząca warsztaty Michalina Wawrzyczek-Klasik.

 

Artystyczny spacer 1

29 września 2018

28 września Grzegorz Hańderek oprowadził młodych widzów po wystawie Tomasza Struka Prześwity i (nie)pamięci. Przy tej okazji uczestnicy poznali postać samego artysty, a także alternatywne techniki graficzne, którymi się posługiwał.

 

Porozmawiajmy przy stole

23 września 2018

W sobotę, 22 września w Galerii ASP Rondo Sztuki, odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Akademii Młodego Wieku – warsztaty Porozmawiajmy przy stole. Warsztaty prowadzili Jolanta Jastrząb i Paweł Szeibel.

Miłość / złość / radość/ gniew / czułość / wstyd / zachwyt / smutek / troska / strach / szczęście / szał… wszystkie te emocje towarzyszą nam w życiu i nad nimi wczoraj dyskutowaliśmy podczas warsztatów w Rondzie Sztuki.

Porozmawiajmy przy stole to warsztat, którego przedmiotem było przeprowadzenie zajęć plastycznych z udziałem  dzieci (do lat 16) z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów oraz dzieci z rodzicami pracowników firmy BPSC.

W niniejszym projekcie stół był punktem wyjścia do realizacji warsztatu. Stół jest nie tylko praktycznym meblem, ale zajmuje ważne miejsce w rozwoju naszej cywilizacji i wciąż jest niezwykle istotnym elementem w budowaniu bliskich relacji oraz stosunków w rodzinne. Stół wyznacza centralne miejsce wspólnej przestrzeni domowników, ponieważ właśnie przy nim rodzina spotyka się codzienne podczas posiłków. Jest to mebel organizujący życie wspólnoty, miejsce, w którym zaspakajany jest nie tylko fizyczny głód, ale także potrzeba bliskości i wymiany myśli.

Stół w domu to symbol jednoczenia rodziny, wspólnego zaspokajania podstawowych potrzeb – nie tylko potrzeby pożywienia, także potrzeby przynależności, miłości, uznania. W domach, gdzie podczas posiłków dyskutuje się także na różne tematy to okazja do zaspokojenia potrzeby rozwoju.

Każdy stół miał przypisaną emocję. Każdy z uczestników mógł wybrać emocję, z którą chciał się zmierzyć przy użyciu środków plastycznych. Stoły ostatecznie przyjęły taką formę, która zależała od indywidualnych wyborów każdego z  uczestników warsztatów, ich   upodobań i wreszcie osobowości każdego z nich.

Nasze  działania były nakierowane na: wzbogacenie wiedzy o otaczającej rzeczywistości, rozwój zdolności (usprawnienie sfer: wzrokowej, słuchowej, ruchowo-czuciowej na warsztatach), wyrównywanie deficytów poznawczych; uzyskanie dojrzałości i zrównoważenia emocjonalnego; budowanie hierarchii wartości z uwzględnieniem wartości humanistycznych. Zatem cel ów zmierzał do ułatwienia dzieciom nauczenia się życia w społeczeństwie.

Poniżej fotorelacja Michała Jędrzejowskiego.

 

Pierwsze koty za płoty!

28 sierpnia 2018

Już wystartowaliśmy!

Nie trzeba czekać do matury, aby sprawdzić, jak się studiuje na ASP w Katowicach. Kto ukończył sześć lat, może bez przeszkód poznawać tajniki sztuki i dizajnu, sprawdzić jak pracowali dawni mistrzowie, bawić się rysunkiem i grafiką, projektować albo wspólnie z artystami oglądać wystawy.

ASP w Katowicach otwiera Akademię Młodego Wieku – cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci i rodziców. W pierwszym semestrze inspirować nas będą między innymi: wydarzenia muzyczne w naszym mieście, abstrakcyjne obrazy Tomasz Struka i śląskie pejzaże Romana Nowotarskiego oraz projektowanie (na płaszczyźnie, w przestrzeni – również publicznej) i Triennale Grafiki Polskiej.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Nie wystawiamy ocen, ale szykujemy dyplomy. Czekamy na dzieci i młodzież w wieku 6–16 lat. Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do udziału w zajęciach.

Obejrzyjcie fotorelację z Warsztatów z Nosorożcem, zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka, jeszcze zanim na dobre ruszyliśmy z programem. Warsztaty odbyły się w plenerze, na dziedzińcu ASP przy ulicy Raciborskiej 50.

 

Nie wystawiamy ocen, ale szykujemy dyplomy. Aby otrzymać Dyplom Akademii Młodego Wieku musicie zebrać do indeksu przynajmniej 10 pieczątek, w tym co najmniej jedną z nich powinien zdobyć Rodzic lub Opiekun. Zabacz, co dla Was przygotowaliśmy w tym semestrze.

Wybierz zajęcia