Menu

Aktualności

Kochani, wracamy z warsztatami!

22/10/2021

Pandemia wymusiła na nas małą przerwę, ale wznawiamy projekt i od października zaczynamy zajęcia w ramach IV semestru.

Mamy dla Was zajęcia z animacji filmowej, grafiki warsztatowej, malarstwa, rysunku, architektury i designu. Podróżując przez  historię sztuki, będziecie mogli w praktyce poznać różne techniki, kierunki i style.

Do zobaczenia!

ZAPISY NA IV SEMESTR!

27/02/2020

28 lutego, o godz. 12:00 ruszają zapisy na IV semestr Akademii Młodego Wieku.

Przygotowaliśmy dla Was wspaniałe zajęcia z naszymi pedagogami. Plan zajęć znajdziecie w zakładce TERMINARZ. Każdy uczestnik może wziąć udział w jednym wybranym cyklu zajęć. Niestety absolwenci poprzednich semestrów nie mogą ponownie wziąć udziału w zajęciach.

ZAPISY NA TRZECI SEMESTR!

21/09/2019

W najbliższy poniedziałek, 23 września, zapraszamy do zapisów na nowy semestr Akademii Młodego Wieku. Nowy terminarz dostępny będzie na naszej stronie od godziny 17:00. By zarejestrować się z sukcesem, wejdź w zakładkę „Terminarz”, wybierz interesujący Cię cykl i zaznacz warsztaty, w których będzie uczestniczyć Twoje dziecko. Pamiętaj, by wybrać minimum 10 zajęć w ramach danego cyklu!

Galaktyczny lampion

23/05/2019

Na pierwszych majowych warsztatach kosmiczny blask galaktycznych lampionów pochłonął naszych studentów bez reszty. Tu i tam mówi się, że katowicka ASP była najjaśniej świecącym punktem naszej planety, a obce cywilizacje poczuły wolę tworzenia… to się nazywa oświecenie.

Magnetyczny makaron alfabetyczny

18/05/2019

Spaghetti, farfalle, a może penne? Makaron makaronowi nierówny. Zwykle dbamy o to by był al dente… tymczasem z włoskiej pasty można wytworzyć nie lada sztukę! Przekonali się o tym nasi studenci, którym udało się odkryć jej magnetyczny potencjał.

Głodny wiedzy? Wgryź się w sztukę!

25/04/2019

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej niż w szkole? W drugim semestrze ruszamy z cyklem wykładów dla młodzieży Porozmawiajmy o sztuce. Wraz z dr hab. Irmą Koziną postaramy się odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zmieniło się obrazowanie w Cesarstwie Bizantyńskim?
  • Jak symbolicznie rozumieć średniowieczne katedry?
  • W czym tkwi tajemnica obrazów Van Eycka?
  • Czy współczesne dzieła też mogą być renesansowe lub barokowe?
  • Na czym polega różnica pomiędzy klasycznością a klasycyzmem?
  • Dlaczego dwieście lat temu zachwycano się kopiowaniem dawnych dzieł?
  • Czy secesja zmieniła sposób postrzegania sztuki użytkowej?
  • Czy sztuka może szokować?

Do szkolnej ławy zapraszamy także Rodziców – w końcu uczymy się przez całe życie!

ZBUDOWALIŚMY NOWE MIASTO!

04/04/2019

Nie wiemy, czy sam Max Ernst, wybitny niemiecki surrealista i niekwestionowany innowator, spod którego ręki wyszła zastosowana przez nas technika frotażu, by to wymyślił! Wiemy natomiast, że pierwsze Miasto-Puzzle powstało właśnie u nas, na Śląsku, w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Sami popatrzcie 🙂

Zwierzakowe zakładki książkowe

29/03/2019

Mamy nadzieję, że „Zwierzakowe zakładki książkowe”, do których powstania zainspirował nas swą twórczością Marc Chagall, na długo posłużą małym artystom. Zobaczcie, jakie cuda stworzyli nasi „studenci”!

Tak było na pierwszych Warsztatach z Nosorożcem

29/03/2019

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, gdzie podział się pędzel albo ołówek, gdzie ukryła się potrzebna kredka lub niezbędne w danej chwili nożyczki, na pewno nieobcy wam jest artystyczny nieład, który towarzyszy niejednemu twórcy. Znając ten problem od podszewki, na inaugurację naszych spotkań z Nosorożcem zaproponowaliśmy nie lada gratkę. „Przybornik artysty” wykonany na pierwszych zajęciach pozwoli nam ujarzmić rozgardiasz i nieporządek i skupić na się tworzeniu… zamiast na szukaniu 😉

OTWIERAMY ZAPISY!

08/03/2019

Już jutro, 9 marca, otwieramy zapisy na nowy semestr w naszej Akademii. Odwiedź naszą stronę i stwórz plan studiów dla swojego dziecka. Pamiętaj, by zapisać się na co najmniej 10 zajęć w ramach jednego cyklu!

DYPLOMY DLA NAJMŁODSZYCH ABITURIENTÓW

22/01/2019

Nigdy nie jest za wcześnie na sztukę. Szczególnie, jeśli można się z nią spotkać dzięki ASP w Katowicach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zakończenia pierwszego semestru Akademii Młodego Wieku.

W sobotę 19 stycznia dziekani Wydziału Projektowego i Artystycznego – Marta Więckowska i Judyta Bernaś – oraz Grzegorz Hańderek, prorektor, w asyście muzyków Silesian Brass Quartet (w strojach kraba, krowy, konia, krokodyla i renifera, wręczyli dyplomy ukończenia pierwszego semestru Akademii Młodego Wieku.

– Mam nadzieję, że był to dla Was czas pełen twórczych inspiracji i niezapomnianych przeżyć. Liczę, że za kilka lat dołączycie do grona studentów ASP w Katowicach – tymi słowami Grzegorz Hańderek przywitał zebrane dzieci.

 

Fot. Michał Jędrzejowski

Ostatnie miejsca na warsztaty

22/11/2018

Bardzo się cieszymy, że Akademia Młodego Wieku tak bardzo się dzieciom spodobała. I choć na większość zajęć nie ma już miejsc, to można jeszcze do nas dołączyć.
Są jeszcze wolne miejsca między innymi na:
– warsztaty z projektowania własnych superbohaterów,
– tworzenie prac inspirowanych wystawą Bartka Buczka,
– przygodę z plakatami, które powstały z okazji 100-lecia niepodległości… Republiki Czeskiej,
– zwiedzanie Triennale Grafiki Polskiej,
– zabawy z malarstwem abstrakcyjnym.

Zaglądajcie do zakładki „Terminarz” i rezerwujcie.

Narysuj mi oddech

09/10/2018

A tak było na warsztatach Narysuj mi oddech, które odbyły się 6 października, prowadzonych przez Małgosię Rozenau, na których oddychaliśmy i rysowali to, czego nie widać, ale można poczuć w całym ciele.

 

 

 

Warsztaty z Nosorożcem: zwierzakowe piktogramy

09/10/2018

6 października odbyły się drugie zajęcia z cyklu Warsztaty z Nosorożcem. Tym razem, zainspirowani twórczością Ruth Kedar, zaprojektowaliśmy geometryczne zwierzątka-piktogramy, które umieściliśmy na koszulkach. Program warsztatów stworzyła dla nas Karolina Kornek, a poprowadzili je Kuba Zdejszy i Monika Panek oraz dzielni Wolontariusze.

 

 

Warsztaty z Nosorożcem: Torbaczka

09/10/2018

29 września odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Warsztaty z Nosorożcem. Zainspirowani twórczością Pieta Mondriana i nurtem neoplastcyzmu stworzyliśmy bardzo funkcjonalne torbaczki – teczki, w których będziemy przechowywać nasze pierwsze dzieła a także materiały narzędzia twórczej pracy. Program warsztatów przygotowała dla nas Karolina Kornek, a poprowadzili je Kuba Zdejszy i Monika Panek oraz dzielni Wolontariusze. Wyposażeni w torbaczki rozpoczynamy przygodę ze sztuką!

 

 

Artystyczny Spacer 2

09/10/2018

6 października, w budynku ASP przy ulicy Raciborskiej 50, odbyliśmy niezwykle kreatywny Artystyczny spacer po wystawie prac dyplomowych absolwentów kierunków grafiki i malarstwa. Zobaczcie, co się działo!

 

Morze znaków

29/09/2018

W sobotę, 28 września w Galerii ASP Rondo Sztuki odbyły się warsztaty technik graficznych w przestrzeni wystawy Tomasza Struka Prześwity i (nie)pamięci. Zobaczcie jak wyglądał nasz rejs po Morzu Znaków. Kapitanem statku była prowadząca warsztaty Michalina Wawrzyczek-Klasik.

 

Artystyczny spacer 1

29/09/2018

28 września Grzegorz Hańderek oprowadził młodych widzów po wystawie Tomasza Struka Prześwity i (nie)pamięci. Przy tej okazji uczestnicy poznali postać samego artysty, a także alternatywne techniki graficzne, którymi się posługiwał.

 

Porozmawiajmy przy stole

23/09/2018

W sobotę, 22 września w Galerii ASP Rondo Sztuki, odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Akademii Młodego Wieku – warsztaty Porozmawiajmy przy stole. Warsztaty prowadzili Jolanta Jastrząb i Paweł Szeibel.

Miłość / złość / radość/ gniew / czułość / wstyd / zachwyt / smutek / troska / strach / szczęście / szał… wszystkie te emocje towarzyszą nam w życiu i nad nimi wczoraj dyskutowaliśmy podczas warsztatów w Rondzie Sztuki.

Porozmawiajmy przy stole to warsztat, którego przedmiotem było przeprowadzenie zajęć plastycznych z udziałem  dzieci (do lat 16) z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów oraz dzieci z rodzicami pracowników firmy BPSC.

W niniejszym projekcie stół był punktem wyjścia do realizacji warsztatu. Stół jest nie tylko praktycznym meblem, ale zajmuje ważne miejsce w rozwoju naszej cywilizacji i wciąż jest niezwykle istotnym elementem w budowaniu bliskich relacji oraz stosunków w rodzinne. Stół wyznacza centralne miejsce wspólnej przestrzeni domowników, ponieważ właśnie przy nim rodzina spotyka się codzienne podczas posiłków. Jest to mebel organizujący życie wspólnoty, miejsce, w którym zaspakajany jest nie tylko fizyczny głód, ale także potrzeba bliskości i wymiany myśli.

Stół w domu to symbol jednoczenia rodziny, wspólnego zaspokajania podstawowych potrzeb – nie tylko potrzeby pożywienia, także potrzeby przynależności, miłości, uznania. W domach, gdzie podczas posiłków dyskutuje się także na różne tematy to okazja do zaspokojenia potrzeby rozwoju.

Każdy stół miał przypisaną emocję. Każdy z uczestników mógł wybrać emocję, z którą chciał się zmierzyć przy użyciu środków plastycznych. Stoły ostatecznie przyjęły taką formę, która zależała od indywidualnych wyborów każdego z  uczestników warsztatów, ich   upodobań i wreszcie osobowości każdego z nich.

Nasze  działania były nakierowane na: wzbogacenie wiedzy o otaczającej rzeczywistości, rozwój zdolności (usprawnienie sfer: wzrokowej, słuchowej, ruchowo-czuciowej na warsztatach), wyrównywanie deficytów poznawczych; uzyskanie dojrzałości i zrównoważenia emocjonalnego; budowanie hierarchii wartości z uwzględnieniem wartości humanistycznych. Zatem cel ów zmierzał do ułatwienia dzieciom nauczenia się życia w społeczeństwie.

Poniżej fotorelacja Michała Jędrzejowskiego.

 

Pierwsze koty za płoty!

28/08/2018

Już wystartowaliśmy!

Nie trzeba czekać do matury, aby sprawdzić, jak się studiuje na ASP w Katowicach. Kto ukończył sześć lat, może bez przeszkód poznawać tajniki sztuki i dizajnu, sprawdzić jak pracowali dawni mistrzowie, bawić się rysunkiem i grafiką, projektować albo wspólnie z artystami oglądać wystawy.

ASP w Katowicach otwiera Akademię Młodego Wieku – cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci i rodziców. W pierwszym semestrze inspirować nas będą między innymi: wydarzenia muzyczne w naszym mieście, abstrakcyjne obrazy Tomasz Struka i śląskie pejzaże Romana Nowotarskiego oraz projektowanie (na płaszczyźnie, w przestrzeni – również publicznej) i Triennale Grafiki Polskiej.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Nie wystawiamy ocen, ale szykujemy dyplomy. Czekamy na dzieci i młodzież w wieku 6–16 lat. Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do udziału w zajęciach.

Obejrzyjcie fotorelację z Warsztatów z Nosorożcem, zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka, jeszcze zanim na dobre ruszyliśmy z programem. Warsztaty odbyły się w plenerze, na dziedzińcu ASP przy ulicy Raciborskiej 50.

 

Nie wystawiamy ocen, ale szykujemy dyplomy. Aby otrzymać Dyplom Akademii Młodego Wieku musicie zebrać do indeksu przynajmniej 10 pieczątek, w tym co najmniej jedną z nich powinien zdobyć Rodzic lub Opiekun. Zabacz, co dla Was przygotowaliśmy w tym semestrze.

Wybierz zajęcia